Kolumnist Indexa Željko Porobija objavio je 23. lipnja 2024. kolumnu pod naslovom „Budi kao Bartulica i učlani se u Opus Dei. Evo što te tamo čeka“ u kojoj se je među ostalim pozvao na članke 190. i 191. Statuta prelature Opus Dei.
PROVJERAVAMO: Postoje li u Statutu Opusa Dei članci 190. i 191.?
Autor u članku tvrdi: „vama će se već na početku savjetovati da nikome, pa ni svojoj obitelji ne govorite o pristupanju organizaciji. Oni o tome neće znati možda ni godinama. Primjerice, studirate u drugom gradu, tamo ste se već smjestili u nekom od centara Opusa, u potpunosti prihvatili njihov način življenja, a vaši roditelji te detalje ni ne znaju.
Kad obitelj jednom ipak sazna da ste član Opusa, ili će se pomiriti s vašom odlukom ili ćete se međusobno, možda i bespovratno udaljiti. Organizacija nije tu u ime obitelji, vama se čak neće dopustiti da idete na svadbu svog brata ili sestre. Vi ste sada numerarij i Opus Dei je jedina vaša obitelj.“
Zatim se osvrće na izjavu Stephena Bartulice da nije tajio da je u Opusu Dei te da to nije tajno društvo. Pritom se ne poziva na navedene članke Statuta. Autor Bartulicu naziva najpoznatijim članom ove organizacije te dodaje: „Uzgred, od Hrvata u Opusu znam iz medijskih zapisa još samo za Vuka Brigljevića, fizičara s Ruđera. Uglavnom, Bartuličine riječi (kao i inače) trebate uzeti sa zrnom (to jest šakom) soli: kao prvo, Opus u svojim Statutima (čl. 190 i 191) jasno napominje, osobito mlađim članovima, da ne otkrivaju svoje članstvo nikome osim po dopuštenju prelata.“
Statut Opusa Dei javno je objavljen u cijelosti na mrežnoj stranici prelature, izvorno na latinskom jeziku te u prijevodu na pet drugih jezika. Statut ima 185 članaka i bio je na snazi u vrijeme objavljivanja članka na Indexu, što su nam potvrdili iz Komunikacijskog ureda Opusa Dei u Zagrebu.
ZAKLJUČAK: Tvrdnja da Opus Dei u svom Statutu u člancima 190. i 191. članovima „jasno napominje“ da ne otkrivaju svoje članstvo nikomu, ocjenjuje se kao lažna objava jer ti članci ne postoje, što je lako provjerljivo.
***
Rubriku „Glas istine“ u okviru projekta „KAT – Provjera dezinformacija o vjerskim temama“ Hrvatski katolički radio radi u suradnji s Hrvatskim katoličkim sveučilištem i Hrvatskim društvom katoličkih novinara. Metodom činjenične provjere, projektom „Glas istine – Vox Veritatis“ želi se ocjenjivati točnost i utemeljenost izjava, vijesti i objava vezanih za život Katoličke Crkve u Hrvatskoj i svijetu kako bi se spriječilo širenje dezinformacija u javnosti, odnosno krivo kontekstualiziranje ili manipuliranje izjavama katoličkih poglavara. Projekt financira Europska unija – NextGenerationEU. Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije, Europske komisije ili Agencije za elektroničke medije. Europska unija, Europska komisija ni Agencija za elektroničke medije ne mogu se smatrati odgovornima za njih.